Skip to content

120 Brookside Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1940

Last Sale Price
$255,500
Last Sale Date
Sep 30, 2021

Property Information

Block58
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,768
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,700
17%
Improvement Value:$213,300
83%
Total Assessment$258,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,147+6.4%
2024$9,538+8.3%
2023$8,803+66.0%
2022$5,302+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$255,500
Sq Ft1,768DeedBook 6460, Page 1035Recorded10/14/2021

Property Sale

Sale
$101,650
Sq Ft1,768DeedBook 6433, Page 266Recorded3/4/2021

Property Built

Built

Year Built: 1940