Skip to content

1185 Parkside Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1939

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Dec 14, 2022

Property Information

Block292
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,700
18%
Improvement Value:$260,500
82%
Total Assessment$319,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,554+6.4%
2024$11,801+58.8%
2023$7,432+1.4%
2022$7,326+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,760DeedBook 6514, Page 57Recorded2/2/2023

Property Sale

Sale
$257,000
DeedBook 5160, Page 17

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 4285, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1939