Skip to content

10 Steinway Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1927

Last Sale Price
$184,000
Last Sale Date
Oct 9, 2017

Property Information

Block259
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,648
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
26%
Improvement Value:$145,300
74%
Total Assessment$196,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,720+6.4%
2024$7,257+5.4%
2023$6,888+5.6%
2022$6,524+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$184,000

From:

To:

Sq Ft1,648DeedBook 6306, Page 1736Recorded11/13/2017

Property Built

Built

Year Built: 1927