Skip to content

227 New Hillcrest Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1924

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Jul 31, 2000

Property Information

Block71
Lot358
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage884
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
44%
Improvement Value:$63,400
56%
Total Assessment$112,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,421+6.4%
2024$4,155+5.4%
2023$3,944+1.4%
2022$3,888+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 3877, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1924