Skip to content

213 Hazelhurst AveTrenton, NJ 08638

Built 1955

Last Sale Price
$118,900
Last Sale Date
Apr 28, 1995

Property Information

Block76
Lot386
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,431
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,700
25%
Improvement Value:$149,800
75%
Total Assessment$200,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,886+6.4%
2024$7,412+5.4%
2023$7,036+1.4%
2022$6,935+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$118,900
DeedBook 2936, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1955