Skip to content

22 Albemarle AveTrenton, NJ 08638

Built 1937

Last Sale Price
$239,900
Last Sale Date
Jul 14, 2022

Property Information

Block81
Lot113
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,207
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,700
24%
Improvement Value:$162,800
76%
Total Assessment$213,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,397-0.3%
2024$8,425+70.8%
2023$4,934+1.4%
2022$4,863+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$239,900
Sq Ft1,207DeedBook 6493, Page 1008Recorded7/25/2022

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 4927, Page 25

Property Sale

SaleMulti
$138,000
DeedBook 4633, Page 271

Property Sale

SaleMulti
$86,801
DeedBook 4591, Page 133

Property Sale

SaleMulti
$106,000
DeedBook 4201, Page 155

Property Sale

SaleMulti
$87,000
DeedBook 3763, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1937