Skip to content

41 Rosedale AveTrenton, NJ 08638

Built 1986

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Feb 25, 2022

Property Information

Block81
Lot130
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,098
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,400
22%
Improvement Value:$178,100
78%
Total Assessment$228,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,987+6.4%
2024$8,448+5.4%
2023$8,018+1.4%
2022$7,904+28.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,098DeedBook 6481, Page 657Recorded4/11/2022

Property Sale

Sale
$226,000

From:

To:

Sq Ft1,098DeedBook 6408, Page 49Recorded7/9/2020

Property Sale

Sale
$155,900
DeedBook 4465, Page 116

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1986