Skip to content

66 Rosedale AveTrenton, NJ 08638

Built 1972

Last Sale Price
$99,000
Last Sale Date
Dec 30, 1996

Property Information

Block83
Lot143
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,304
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,700
32%
Improvement Value:$103,500
68%
Total Assessment$152,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,986+6.4%
2024$5,627+5.4%
2023$5,341+1.4%
2022$5,265+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 3151, Page 8

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1972