Skip to content

10 Morse AveTrenton, NJ 08638

Built 1918

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 17, 2024

Property Information

Block83
Lot155
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class27
DescriptionSEMI DETEC
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage992
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,900
39%
Improvement Value:$62,100
61%
Total Assessment$102,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,012+6.4%
2024$3,771+5.4%
2023$3,579+1.4%
2022$3,528+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$10
DeedBook 6572, Page 184

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft992DeedBook 6449, Page 439Recorded7/22/2021

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 3144, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1918