Skip to content

54 Rosedale AveTrenton, NJ 08638

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 13, 2022

Property Information

Block83
Lot146
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,586
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
28%
Improvement Value:$121,500
72%
Total Assessment$168,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,627+6.4%
2024$6,229+5.4%
2023$5,913+1.4%
2022$5,828+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$68,900
DeedBook 6120, Page 19

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5369, Page 278

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 2730, Page 76

Property Sale

Sale
$51,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1972