Skip to content

1568 Eleventh St

Trenton, NJ 08638

Built 1958

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Feb 2, 2006

Property Information

Block90
Lot456
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1SB
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,262
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,600
30%
Improvement Value:$115,500
70%
Total Assessment$165,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,493+6.4%
2024$6,104+5.4%
2023$5,793+1.4%
2022$5,711+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$205,000
DeedBook 5290, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1958