Skip to content

9 Princeton AveTrenton, NJ 08619

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2017

Property Information

Block1516
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1SF2G-1080SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,562
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,900
29%
Improvement Value:$127,000
71%
Total Assessment$178,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,304+6.7%
2024$5,909+1.2%
2023$5,838-6.3%
2022$6,231+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 4339, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1940