Skip to content

410 Trinity AveTrenton, NJ 08619

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 14, 2012

Property Information

Block1541
Lot56
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G-1776SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,542
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,500
32%
Improvement Value:$116,700
68%
Total Assessment$172,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,068+6.7%
2024$5,688+1.2%
2023$5,619-6.3%
2022$5,998+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 6107, Page 815

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 5143, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1950