Skip to content

164 Sandalwood AveTrenton, NJ 08619

Built 1952

Last Sale Price
$356,000
Last Sale Date
Oct 30, 2007

Property Information

Block1516
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1SF2G-1461SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,495
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,300
24%
Improvement Value:$179,600
76%
Total Assessment$236,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,348+3.0%
2024$8,106+1.2%
2023$8,007-6.3%
2022$8,547+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$356,000
DeedBook 5751, Page 80

Property Sale

SaleMulti
$169,900
DeedBook 3418, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1952