Skip to content

263 Princeton AveTrenton, NJ 08619

Built 1955

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Sep 5, 2023

Property Information

Block1536
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SS-988SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,489
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,900
30%
Improvement Value:$128,100
70%
Total Assessment$183,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,449+6.7%
2024$6,044+1.2%
2023$5,971-6.3%
2022$6,374+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,489DeedBook 6544, Page 1254Recorded12/26/2023

Property Built

Built

Year Built: 1955