Skip to content

3525 Mer-Quaker Br RdTrenton, NJ 08619

Built 1975
Commercial

Last Sale Price
$13,600,000
Last Sale Date
Nov 29, 2018

Property Information

Block1521
Lot113
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage4.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,736,300
31%
Improvement Value:$3,862,200
69%
Total Assessment$5,598,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$249,393+6.7%
2024$233,753+1.2%
2023$230,923+1.9%
2022$226,676+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$13,600,000

From:

To:

DeedBook 6350, Page 1797Recorded12/5/2018

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$7,000,000
DeedBook 2431, Page 932

Property Built

Built

Year Built: 1975