Skip to content

78 Deacon DrTrenton, NJ 08619

Built 1982

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Apr 9, 2022

Property Information

Block1522
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,264
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,400
29%
Improvement Value:$248,100
71%
Total Assessment$349,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,316+6.7%
2024$11,544+1.2%
2023$11,404+1.9%
2022$11,194+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000
Sq Ft2,264DeedBook 6485, Page 81Recorded5/11/2022

Property Sale

SaleMulti
$243,500
DeedBook 3936, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1982