Skip to content

86 Deacon DrTrenton, NJ 08619

Built 1980

Last Sale Price
$411,000
Last Sale Date
Oct 20, 2020

Property Information

Block1522
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,264
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,800
30%
Improvement Value:$237,900
70%
Total Assessment$337,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,901+6.7%
2024$11,154+4.8%
2023$10,647+1.9%
2022$10,451+2.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$411,000
Sq Ft2,264DeedBook 6424, Page 1553Recorded12/15/2020

Property Sale

SaleMulti
$338,000
DeedBook 6049, Page 381

Property Sale

SaleMulti
$414,000
DeedBook 5717, Page 155

Property Sale

SaleMulti
$88,900
DeedBook 2151, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1980