Skip to content

333 Sandalwood AveTrenton, NJ 08619

Built 1963

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Feb 4, 2022

Property Information

Block1535
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SS-1032SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,700
34%
Improvement Value:$107,100
66%
Total Assessment$161,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,702+6.7%
2024$5,344+1.2%
2023$5,280-6.3%
2022$5,635+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 6475, Page 217

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,075DeedBook 6475, Page 217Recorded2/11/2022

Property Built

Built

Year Built: 1963