Skip to content

445 Vetterlein AveTrenton, NJ 08619

Built 1971

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Dec 21, 2017

Property Information

Block1541
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1SF2G-1925SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,925
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,700
25%
Improvement Value:$178,200
75%
Total Assessment$237,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,384+6.7%
2024$7,858+1.2%
2023$7,763-6.3%
2022$8,286+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,925DeedBook 6314, Page 489Recorded1/18/2018

Property Built

Built

Year Built: 1971