Skip to content

459 Vetterlein AveTrenton, NJ 08619

Built 1935

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jan 19, 2021

Property Information

Block1541
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1SF1G-1402SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,904
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,400
22%
Improvement Value:$191,400
78%
Total Assessment$245,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,662+6.7%
2024$8,119+1.2%
2023$8,020+32.3%
2022$6,060+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,904DeedBook 6430, Page 1148Recorded2/16/2021

Property Sale

SaleMulti
$64,500
DeedBook 2277, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1935