Skip to content

403 Sweetbriar AveTrenton, NJ 08619

Built 1955

Last Sale Price
$336,300
Last Sale Date
May 9, 2024

Property Information

Block1541
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1SF-969SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,128
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,900
32%
Improvement Value:$98,700
68%
Total Assessment$144,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,096+12.6%
2024$4,526+1.3%
2023$4,468-6.6%
2022$4,786+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$336,300
Sq Ft1,128DeedBook 6561, Page 255Recorded7/8/2024

Property Built

Built

Year Built: 1955