Skip to content

66 Deacon DrTrenton, NJ 08619

Built 1977

Last Sale Price
$277,500
Last Sale Date
Aug 17, 2001

Property Information

Block1554
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,431
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
29%
Improvement Value:$245,400
71%
Total Assessment$345,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,172+6.7%
2024$11,409+1.2%
2023$11,270+1.9%
2022$11,063+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$277,500
DeedBook 4123, Page 16

Property Sale

SaleMulti
$236,000
DeedBook 3843, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1977