Skip to content

60 Deacon DrTrenton, NJ 08619

Built 1977

Last Sale Price
$327,900
Last Sale Date
May 10, 2016

Property Information

Block1554
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,715
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
36%
Improvement Value:$181,100
64%
Total Assessment$282,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,941+6.7%
2024$9,318+1.2%
2023$9,205+1.9%
2022$9,036+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$327,900

From:

To:

Sq Ft1,715DeedBook 6249, Page 917Recorded5/13/2016

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,715DeedBook 6193, Page 885Recorded5/20/2014

Property Built

Built

Year Built: 1977