Skip to content

68 Deacon DrTrenton, NJ 08619

Built 1980

Last Sale Price
$338,000
Last Sale Date
Sep 4, 2018

Property Information

Block1554
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,144
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,800
34%
Improvement Value:$190,500
66%
Total Assessment$287,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,124+6.7%
2024$9,490+1.2%
2023$9,375+1.9%
2022$9,202+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$338,000

From:

To:

Sq Ft2,144DeedBook 6341, Page 643Recorded9/17/2018

Property Sale

SaleMulti
$320,000
DeedBook 6162, Page 34

Property Sale

SaleMulti
$385,500
DeedBook 5099, Page 126

Property Sale

SaleMulti
$169,900
DeedBook 3484, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1980