Skip to content

36 Tar Heels RdTrenton, NJ 08619

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 28, 2004

Property Information

Block1561
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,425
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,600
29%
Improvement Value:$247,800
71%
Total Assessment$348,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,278+9.1%
2024$11,258+1.3%
2023$11,118+1.9%
2022$10,909+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$207,500
DeedBook 3443, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1977