Skip to content

28 Martin LaTrenton, NJ 08619

Built 1972

Last Sale Price
$81,700
Last Sale Date
Dec 3, 1981

Property Information

Block1565
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,715
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,100
34%
Improvement Value:$184,700
66%
Total Assessment$279,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,610+6.9%
2024$8,992+1.3%
2023$8,880+1.9%
2022$8,712+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$81,700
DeedBook 2176, Page 468

Property Built

Built

Year Built: 1972