Skip to content

23 Tar Heels Rd EastTrenton, NJ 08619

Built 1991

Last Sale Price
$306,842
Last Sale Date
Apr 18, 1991

Property Information

Block1565
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,030
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,900
23%
Improvement Value:$327,400
77%
Total Assessment$427,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,058+6.7%
2024$14,114+1.2%
2023$13,943+1.9%
2022$13,686+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$306,842
DeedBook 2563, Page 544

Property Built

Built

Year Built: 1991