Skip to content

103 Seventh AveTrenton, NJ 08619

Built 1971

Last Sale Price
$187,950
Last Sale Date
Jul 25, 2003

Property Information

Block1574
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,700
37%
Improvement Value:$94,900
63%
Total Assessment$150,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,307+6.7%
2024$4,974+1.2%
2023$4,914-6.3%
2022$5,245+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$187,950
DeedBook 4613, Page 194

Property Sale

SaleMulti
$118,000
DeedBook 3460, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1971