Skip to content

64 Alberta AveTrenton, NJ 08619

Built 1958

Last Sale Price
$224,000
Last Sale Date
May 15, 2009

Property Information

Block1678
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,716
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,600
32%
Improvement Value:$170,900
68%
Total Assessment$250,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,828+6.7%
2024$8,274+1.2%
2023$8,174+1.9%
2022$8,024+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$224,000
DeedBook 6001, Page 17

Property Sale

SaleMulti
$144,000
DeedBook 2611, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1958