Skip to content

50 Sherwood AveTrenton, NJ 08619

Built 1955

Last Sale Price
$214,500
Last Sale Date
Sep 27, 2017

Property Information

Block1611
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,175
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,500
39%
Improvement Value:$127,900
61%
Total Assessment$209,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,379+6.7%
2024$6,916+1.2%
2023$6,833+1.9%
2022$6,707+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$214,500

From:

To:

Sq Ft1,175DeedBook 6305, Page 694Recorded10/30/2017

Property Sale

SaleMulti
$121,777
DeedBook 3906, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1955