Skip to content

11 Whitman RdTrenton, NJ 08619

Built 1956

Last Sale Date
Aug 5, 2014

Property Information

Block1616
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,140
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,200
41%
Improvement Value:$127,600
59%
Total Assessment$214,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,570+6.7%
2024$7,095+1.2%
2023$7,009+1.9%
2022$6,880+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1956