Skip to content

584 Flock RdTrenton, NJ 08690

Built 1977

Last Sale Price
$379,900
Last Sale Date
Aug 15, 2016

Property Information

Block1631
Lot52
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,712
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,200
32%
Improvement Value:$219,300
68%
Total Assessment$322,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,365+6.7%
2024$10,652+1.2%
2023$10,523+6.5%
2022$9,878+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$379,900

From:

To:

Sq Ft1,712DeedBook 6264, Page 587Recorded10/6/2016

Property Sale

Sale
$379,900

From:

To:

Sq Ft1,712DeedBook 6264, Page 581Recorded10/6/2016

Property Sale

SaleMulti
$255,000
DeedBook 4172, Page 247

Property Sale

SaleMulti
$176,500
DeedBook 2537, Page 983

Property Built

Built

Year Built: 1977