Skip to content

585 Flock RdTrenton, NJ 08690

Built 1979

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Nov 25, 2019

Property Information

Block1723
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,695
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,100
34%
Improvement Value:$200,200
66%
Total Assessment$302,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,653+6.7%
2024$9,985+1.2%
2023$9,864+6.5%
2022$9,259+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,695DeedBook 6389, Page 734Recorded12/4/2019

Property Sale

SaleMulti
$182,000
DeedBook 3685, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1979