Skip to content

26 Azalea WayTrenton, NJ 08690

Built 1978

Last Sale Price
$369,900
Last Sale Date
Nov 5, 2009

Property Information

Block1723
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,712
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,200
35%
Improvement Value:$197,300
65%
Total Assessment$303,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,695+6.7%
2024$10,025+1.2%
2023$9,903+6.5%
2022$9,296+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$369,900
DeedBook 6025, Page 721

Property Sale

SaleMulti
$378,900
DeedBook 4823, Page 113

Property Sale

SaleMulti
$178,000
DeedBook 2822, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1978