Skip to content

2402 Nottingham Way

Trenton, NJ 08619

Built 1955
Commercial

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
May 30, 2022

Property Information

Block1679
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class10
Description2SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,834
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,800
41%
Improvement Value:$171,000
59%
Total Assessment$289,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,213+6.7%
2024$10,510+1.2%
2023$10,383+1.9%
2022$10,192+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft2,834DeedBook 6487, Page 1799Recorded6/7/2022

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft2,834DeedBook 6481, Page 1750Recorded4/14/2022

Property Built

Built

Year Built: 1955