Skip to content

119 Chinnick Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1935

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Jul 30, 2024

Property Information

Block1645
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class45
Description2SF G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,400
36%
Improvement Value:$109,200
64%
Total Assessment$170,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,012+6.7%
2024$5,635+1.2%
2023$5,567-6.3%
2022$5,942+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000
Sq Ft1,512DeedBook 6563, Page 1815Recorded8/5/2024

Property Sale

SaleMulti
$62,900
DeedBook 2292, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1935