Skip to content

868 Klockner AveTrenton, NJ 08619

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Aug 18, 2025

Property Information

Block1660
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class28
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,198
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,400
43%
Improvement Value:$86,300
57%
Total Assessment$151,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,346+6.7%
2024$5,011+1.2%
2023$4,950+1.9%
2022$4,859+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,198DeedBook 6604, Page 1536Recorded10/17/2025

Property Built

Built

Year Built: 1900