Skip to content

49 Steinert Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1959

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jun 27, 2007

Property Information

Block1660
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,300
37%
Improvement Value:$118,200
63%
Total Assessment$188,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,643+6.7%
2024$6,226+1.2%
2023$6,151+1.9%
2022$6,038+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 5667, Page 193

Property Sale

SaleMulti
$109,000
DeedBook 3094, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1959