Skip to content

140 Alberta AveTrenton, NJ 08619

Built 1940

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 31, 2021

Property Information

Block1675
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description1.5 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,100
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,100
32%
Improvement Value:$177,900
68%
Total Assessment$261,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,198+6.7%
2024$8,621+19.5%
2023$7,214+1.9%
2022$7,082+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft2,100DeedBook 6439, Page 1443Recorded5/3/2021

Property Sale

SaleMulti
$94,500
DeedBook 2353, Page 714

Property Built

Built

Year Built: 1940