Skip to content

164 Fenwood AveTrenton, NJ 08619

Built 1960

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jul 12, 2019

Property Information

Block1786
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description25F G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,904
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,100
32%
Improvement Value:$164,600
68%
Total Assessment$240,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,482+6.7%
2024$7,950+1.2%
2023$7,854+1.9%
2022$7,710+6.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,904DeedBook 6375, Page 255Recorded7/24/2019

Property Built

Built

Year Built: 1960