Skip to content

75 N Hamilton AveTrenton, NJ 08619

Built 1950

Last Sale Price
$217,000
Last Sale Date
Mar 26, 2010

Property Information

Block1678
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
43%
Improvement Value:$107,100
57%
Total Assessment$187,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,593+6.7%
2024$6,180+1.2%
2023$6,105+1.9%
2022$5,993+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$217,000
DeedBook 6046, Page 877

Property Built

Built

Year Built: 1950