Skip to content

35 N Hamilton Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1960

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Aug 14, 2018

Property Information

Block1678
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,597
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
34%
Improvement Value:$155,200
66%
Total Assessment$235,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,288+6.7%
2024$7,769+1.2%
2023$7,675+1.9%
2022$7,533+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,597DeedBook 6338, Page 1784Recorded8/24/2018

Property Sale

SaleMulti
$226,000
DeedBook 4564, Page 147

Property Sale

SaleMulti
$140,500
DeedBook 3459, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1960