Skip to content

77 Concord AveTrenton, NJ 08619

Built 1927

Owner
---
Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Apr 4, 2025

Property Information

Block1679
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,187
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
37%
Improvement Value:$137,300
63%
Total Assessment$217,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,658+6.7%
2024$7,177+1.2%
2023$7,091+1.9%
2022$6,960+2.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft1,187DeedBook 6587, Page 1083Recorded4/8/2025

Property Sale

Sale
$252,000

From:

To:

Sq Ft1,187DeedBook 6242, Page 807Recorded2/24/2016

Property Sale

SaleMulti
$242,000
DeedBook 6073, Page 491

Property Sale

SaleMulti
$123,000
DeedBook 3481, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1927