Skip to content

83 Concord AveTrenton, NJ 08619

Built 1920

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Mar 15, 2019

Property Information

Block1679
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,768
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
34%
Improvement Value:$155,400
66%
Total Assessment$235,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,296+6.7%
2024$7,775+1.2%
2023$7,681+1.9%
2022$7,540+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,768DeedBook 6363, Page 1767Recorded4/12/2019

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 4515, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1920