Skip to content

46 Hillhurst AveTrenton, NJ 08619

Built 1958

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
Jul 9, 2021

Property Information

Block1681
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,200
41%
Improvement Value:$112,700
59%
Total Assessment$189,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,692+6.7%
2024$6,272+1.2%
2023$6,196+1.9%
2022$6,083+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$268,000
Sq Ft1,272DeedBook 6449, Page 1843Recorded7/27/2021

Property Built

Built

Year Built: 1958