Skip to content

121 Sheridan RdTrenton, NJ 08619

Built 1912

Last Sale Price
$186,600
Last Sale Date
Jun 21, 2012

Property Information

Block1683
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,413
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,700
36%
Improvement Value:$145,300
64%
Total Assessment$227,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,999+6.7%
2024$7,498+1.2%
2023$7,407+1.9%
2022$7,271+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$186,600
DeedBook 6150, Page 1437

Property Sale

SaleMulti
$139,000
DeedBook 3898, Page 3

Property Built

Built

Year Built: 1912