Skip to content

46 Vincent AveTrenton, NJ 08619

Built 1928

Last Sale Price
$257,000
Last Sale Date
Nov 11, 2021

Property Information

Block1683
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,292
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,200
36%
Improvement Value:$139,400
64%
Total Assessment$216,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,633+6.7%
2024$7,154+1.2%
2023$7,068+1.9%
2022$6,938+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$257,000
Sq Ft1,292DeedBook 6469, Page 1398Recorded1/4/2022

Property Built

Built

Year Built: 1928