Skip to content

153 Sheridan RdTrenton, NJ 08619

Built 1948

Last Sale Price
$252,000
Last Sale Date
Jun 21, 2017

Property Information

Block1683
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,152
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,600
29%
Improvement Value:$191,500
71%
Total Assessment$271,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,554+6.7%
2024$8,954+1.2%
2023$8,846+1.9%
2022$8,683+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$252,000

From:

To:

Sq Ft2,152DeedBook 6290, Page 1071Recorded6/28/2017

Property Built

Built

Year Built: 1948