Skip to content

100 Brighten Dr

Trenton, NJ 08619

Built 1953

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Nov 2, 2012

Property Information

Block1696
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,424
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,100
36%
Improvement Value:$151,600
64%
Total Assessment$235,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,306+6.7%
2024$7,785+1.2%
2023$7,691+1.9%
2022$7,549+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 6159, Page 85

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 5756, Page 95

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 2903, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1953